Doğu

DOĞU'NUN CANI ERZİNCAN

Erzincan, hem doğal güzellikleri hem de kültürel zenginlikleri ile Doğu’nun keşfedilesi rotalarından biridir. İpek yolu üzerinde yer alan Erzincan, birçok uygarlığın egemenliğinde kaldıktan sonra Malazgirt Savaşı’yla birlikte önce Selçuklu ardından da Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girmiş bir vilayet. Cumhuriyet dönemi kent için talihsiz başlamış ve 1939’da yaşanılan büyük depremde on binlerce insan hayatını kaybetmiş, şehir neredeyse haritadan silinmiştir. Bu tarihten itibaren Erzincan kent merkezi eskisine nazaran daha kuzeyde baştan sona yeniden inşa edilmiştir. Kışları genelde çok sert geçen Erzincan’ı ziyaret etmek için en iyi zaman, 20-25 derece ortalamasında seyreden yaz aylarıdır.

Kuş Bakışı Erzincan

Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer alan Erzincan'ın yerleşimi 1938'de yaşanan depremin ardından daha kuzeye taşınmıştır. Dağlar ve platolarla kaplı şehir, doğal güzelliklerini hala koruyor. Şehrin sınırları içinden geçen Fırat Nehri'nin kolu ise Erzincan'a görülmeye değer bir manzara katmaktadır.

Erzincan’da Gezilmesi Gereken Yerler

Otlukbeli Gölü: Kelimenin tam anlamıyla doğa harikası olan Otlukbeli Gölü, oluşum yönünden de özgün bir niteliğe sahip. Öyle ki gölün yanında bulunan travertenler türünün tek örneği. Bu doğal sit alanını kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

Terzi Baba Türbesi: Bir tasavvuf ehli olan Terzi Baba'nın kabri, kendi adını taşıyan mezarlıkta yer almaktadır. Girişinde göz kamaştıran çift sütun bulunan türbe, süsten uzak ve son derece sade bir görünüme sahip.

Altıntepe: Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki bu eski yerleşim yerinin tarihi Urartular'a kadar uzanmaktadır. Üzerinde arkeolojik çalışmaların hala sürdüğü Altıntepe'den çıkarılan buluntular ise Ankara'da sergilenmektedir.

Erzincan’da Ne Yenir?

Kemah Tiridi: Genellikle kuzu etinin ince ince kesilip, özel yumuşak bir hamurla birleşmesiyle ortaya çıkan ve harika bir lezzet olan Kemah Tiridi'nin tadı damağınızda kalacak.

Erzincan Lokumu: Tereyağı ile curu yağın beraber kullanıldığı Erzincan lokumunun müptelası olacağınıza eminiz.

Ayva Kalyesi: Şekerli bir et yemeği olan ayva kalyesi ağzınızda değişik bir tat bırakacak. Et, ayva, toz şeker ve yağdan yapılma bu yöresel lezzeti tatmayanlar Erzincan'a gitmiş sayılmıyor, bilginiz olsun.

Erzincan’da Nerede Yenir?

Fevzi Paşa Caddesi: Erzincan'ın leziz mutfağının güzide örneklerini bulma imkanı bulacağınız bu caddeyi dolaşmanızda fayda var.

Ordu Caddesi: Neredeyse her metrekaresinde dönerci, çiğ köfteci veya çay ocağı bulunan Ordu Caddesi'ne mutlaka uğramalısınız.

Erzincan’da Ulaşım

Erzincan'da şehir içi ulaşımı sağlamak için minibüs, otobüs ve taksiler hizmet vermektedir. Eğer, şehri keşfetmenin daha konforlu bir yolunu arıyorsanız, Ülke Tur aracılığıyla bir araç kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Erzincan’a Nasıl Gidilir?

Erzincan’a gitmek için Ülke Tur'un avantajlı uçak bileti rezervasyonu hizmetinden faydalanabilir ve havaalanı transferi hizmetinden faydalanarak en uygun fiyatla, en konforlu ve en güvenli şekilde Erzincan seyahatinize başlayabilirsiniz.

Erzincan’da Nerede Kalınır?

Erzincan’da konaklamak ve Erzincan seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Ülke Tur'un avantajlı otel rezervasyonu hizmetinden faydalanarak en uygun fiyatla, en konforlu ve en güvenli şekilde Erzincan'da konaklayabilirsiniz.Kaynak: Bu makale, internet üzerinde bulunan ve herkesin erişimine açık çeşitli yayınlardan faydalanılarak hazırlanmıştır. Sayfa içerisindeki yazı, resim ve markaların tüm hakları yasal sahiplerine ve üreticilerine aittir.

Whatsapp