Mozaikler Diyarı Antakya

MOZAİKLER DİYARI ANTAKYA

Hatay, Anadolu’nun en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmanın vermiş olduğu zengin yemek kültürü ile gastronomi turlarının önemli adreslerinden biridir. Yapılan arkeolojik çalışmalara göre, geçmişi İlk Tunç Çağı'na dayanan Hatay, Mezopotamya Uygarlığı'nın da önemli bölgelerinden biridir. Günümüzde halen iç içe geçmiş kültürleri bir arada bulunduran bu kozmopolit şehir, mutfağından tarihine, çok katmanlı bir kültüre sahiptir. İslamiyet, Hristiyanlık ve Museviliğin iç içe yaşandığı Hatay, kültür ve gastronomi turizmi açısından da tüm dünyanın ilgi merkezlerinden biridir.

Kuş Bakışı Antakya

Asi Nehri etrafında kurulu kadim şehir Antakya, dağlık arazisi ile otantik ve çarpıcı bir görünüm sunmaktadır.

Antakya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Pierre Kilisesi: Habib-i Neccar Dağı’ndaki bir mağara içine oyularak inşa edilmiş kilise, yalnızca Türkiye’deki değil dünyadaki en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu otantik ve etkileyici mekanın havasını solumanı öneririz.

Hatay Arkeoloji Müzesi: Barındırdığı MS 2. ve MS 8. yüzyıllardan günümüze ulaşmış geniş mozaik koleksiyonu ile büyük bir üne sahip müzenin sahip olduğu sikke koleksiyonu da görülmeye değer. Neolitik Dönem ile Orta Çağ arasını kapsayan süreçten çeşitli önemli kalıntılar içeren bir diğer koleksiyon da müzede ziyaretçilerini beklemektedir.

Antakya Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi: Akademik kaynaklara göre, Türkiye’deki endemik bitkilerinin %10’u Antakya’da bulunmaktadır. 2012 yılında kurulan bu müze, size bu bitkiler hakkında önemli bilgiler sunmayı hedefliyor.

Antakya’da Ne Yenir?

Lahme Le Varka (Kağıt Kebabı): Kebap algınızı değiştirecek bu lezzeti mutlaka denemenizi öneririz. Bu kebabın bağımlısı olacağınıza ve Antakya yolculuğunuzu en kısa zamanda tekrarlamak isteyeceğinize eminiz.

Künefe: Bugüne kadar başka şehirlerde yediğiniz künefeleri unutmalısınız. Antakya’da gerçek künefeyi tadacak ve unutamayacaksınız.

Antakya Döneri: Özel sosları ve baharatları ile Antakya’da yiyeceğiniz döner, lezzeti ile başını döndürecek.

Antakya’da Nerede Yenir?

Harbiye: Şelaleleri ve geniş yeşil alanları ile Harbiye, sizi cezbedecek harika bir belde. Özellikle Antakya dönerini Harbiye’de tatmanızı öneririz.

Kuzeytepe: Şahane et lokantaları bulabileceğiniz bu beldeye mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

Antakya’da Ulaşım

Antakya'da şehir içi ulaşımı sağlamak için minibüs, otobüs ve taksiler hizmet vermektedir. Eğer, şehri keşfetmenin daha konforlu bir yolunu arıyorsanız, Ülke Tur aracılığıyla bir araç kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Antakya’ya Nasıl Gidilir?

Antakya’ya gitmek için Ülke Tur'un avantajlı uçak bileti rezervasyonu hizmetinden faydalanabilir ve havaalanı transferi hizmetinden faydalanarak en uygun fiyatla, en konforlu ve en güvenli şekilde Antakya seyahatinize başlayabilirsiniz.

Antakya’da Nerede Kalınır?

Antakya’da konaklamak ve Antakya seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Ülke Tur'un avantajlı otel rezervasyonu hizmetinden faydalanarak en uygun fiyatla, en konforlu ve en güvenli şekilde Antakya'da konaklayabilirsiniz.Kaynak: Bu makale, internet üzerinde bulunan ve herkesin erişimine açık çeşitli yayınlardan faydalanılarak hazırlanmıştır. Sayfa içerisindeki yazı, resim ve markaların tüm hakları yasal sahiplerine ve üreticilerine aittir.

Whatsapp