Şehzadeler Şehri Amasya

ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYA

Şehzadeler şehri Amasya’da ilk yerleşimler MÖ 5500 yılına kadar dayanmaktadır. Anadolu’dan Karadeniz’e geçiş rotası üzerinde bulunan konumu nedeniyle tarihin her sayfasında insan yaşamına tanık olan şehirde birçok höyük bulunmaktadır. Elmasıyla ünlü olan Amasya, sessiz, mağrur ve kendi halinde bir şehirdir. Görkemli tarihinden kalan anıtlar, şehrin dört bir yanına saçılmış durumdadır, saklanabilecek eserler ise müzelerde korunmaya alınmıştır. Amasya’nın ilçelerinden biri olan Merzifon, eşeğiyle ünlü olmakla birlikte, ilçede neredeyse hiç eşeğe rastlanılmamaktadır. Rivayetlere göre, eski zamanlarda ilçenin cirit atma takımı ünlü olduğu ve kendine simge olarak eşeği seçtiği için böyle bir kanı oluşmuş. Dört mevsimin yaşandığı Amasya’da kışlar çok soğuk geçmektedir. Gezi planınızı yaparken bunu dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Amasya’yı ziyaret etmek için en güzel zamanlar bahar ve yaz aylarıdır.

Kuş Bakışı Amasya

Dört bir yanı dağlarla çevrili şehrin kalbinde Karadeniz’e dökülen Yeşilırmak Nehri yer almaktadır. Şehre canlılık katan nehir, gece ışıklandırması ile birlikte rengarenk bir görünüme bürünür. Kral Mezarlarından kalelere kadar tarihi dokusu her adımda hissedilen Amasya, doğal güzellikleri ve farklı atmosferi ile büyüler.

Amasya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Kral Kaya Mezarları: Amasya’nın sembolleri haline gelen Kral Kaya Mezarları, Helenistik dönemin izlerini taşımaktadır.

Amasya Kalesi: Harşena Dağı üzerinde yer alan Amasya Kalesi, seyrine doyamayacağınız muhteşem bir şehir panoraması sunmaktadır.

Borabay Gölü: Zümrüt yeşili rengi ve huzur dolu atmosferi ile sizi etkisi altına alacak olan Borabay Gölü, piknik, doğa yürüyüşü ve kamp için ideal bir noktadır.

Amasya’da Ne Yenir?

Amasya Çöreği: Cevizli ve tahinli meşhur Amasya çöreği, güne güzel bir başlangıç yapmak için doğru bir tercih olabilir.

Bakla Sarması: İçinde kuru bakla, buğday ve bulgur bulunan Bakla Sarması, Amasya mutfağının en sevilen yemeklerinden biridir.

Kuru Fasulye: Kuru Fasulye´yi Amasya’da yemeden dönmenizi tavsiye etmiyoruz. Güveç içerisinde uzun saatler boyunca ağır ağır pişen bu lezzeti seveceğinize eminiz.

Amasya’da Nerede Yenir?

Şehir Merkezi: Amasya’nın yöresel lezzetlerinin tadına varmak için şehir merkezinde birçok restoran seçeneği bulunmaktadır. Benzersiz şehir manzarası eşliğinde yiyeceğiniz yemeklerin tadını unutmayacağınıza eminiz.

Amasya´da Ulaşım

Amasya´da şehir içi ulaşımı sağlamak için minibüs, otobüs ve taksiler hizmet vermektedir. Eğer, şehri keşfetmenin daha konforlu bir yolunu arıyorsanız, Ülke Tur aracılığıyla bir araç kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya’ya gitmek için Ülke Tur´un avantajlı uçak bileti rezervasyonu hizmetinden faydalanabilir ve havaalanı transferi hizmetinden faydalanarak en uygun fiyatla, en konforlu ve en güvenli şekilde Amasya seyahatinize başlayabilirsiniz.

Amasya’da Nerede Kalınır?

Amasya’da konaklamak ve Amasya seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Ülke Tur´un avantajlı otel rezervasyonu hizmetinden faydalanarak en uygun fiyatla, en konforlu ve en güvenli şekilde Amasya´da konaklayabilirsiniz.Kaynak: Bu makale, internet üzerinde bulunan ve herkesin erişimine açık çeşitli yayınlardan faydalanılarak hazırlanmıştır. Sayfa içerisindeki yazı, resim ve markaların tüm hakları yasal sahiplerine ve üreticilerine aittir.

Whatsapp